top of page

 

 

 

Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach/ Podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniach

"Pacjenci znają rozwiązania swoich problemów. Oni tylko nie wiedzą, że je znają"

                                                                                   Milton Erikson

 

TSR jest metodą pomocy psychologicznej skuteczną m.in. w kryzysach i konfliktach, problemach komunikacyjnych, trudnościach w relacjach, doświadczaniu samotności, odrzucenia, stanach depresyjnych, załamaniu nerwowym, trudnościach w podejmowaniu decyzji. 

TSR znakomicie sprawdza się także w pracy rozwojowej i szkoleniowej.

 

Terapeuta, pracujący tą metodą koncentruje się na zaletach i mocnych stronach klienta, pomaga mu w znalezieniu rozwiązań, wyznaczaniu i realizowaniu celów, budowaniu motywacji do ich osiągania. Wspólnie z klientem odkrywa jego umiejętności i talenty, pokazuje, jak z przeszłych doświadczeń wydobywać rzeczy użyteczne dla teraźniejszości i przyszłości, pomaga odkryć własną drogę.

Terapia Krótkoterminowa Skoncentrowana na Rozwiązaniach (Brief Solution Focused Therapy)

Twórcami tej metody byli Steve de Shazer i Insso Kim Berg, którzy w 1978 r. założyli Brief Family Therapy Center w Milwaukee i opracowali model Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach – BSFT, uznawany obecnie za jedno z bardziej kreatywnych podejść w psychoterapii.

 

 

Steve de Shazer                      Insoo Kim Berg

 

Podstawowe założenia TSR

Celem pracy terapeutycznej jest poszukiwanie najbardziej optymalnego rozwiązania dla sytuacji, w której znalazł się klient. Rozwiązanie to, którego terapeuta poszukuje wraz z klientem, musi być możliwe do zaakceptowania przez klienta. Realizacja celu powinna odbywać się poprzez małe zmiany, łatwe do wprowadzenia w życie. Kierunek pracy wyznacza to, co klient uważa za najważniejsze. Czas trwania terapii nie jest ściśle określony, ale należy stosować tylko taką ilość interwencji terapeutycznych (spotkań), jaka jest niezbędna klientowi do realizacji jego celu. W praktyce okazuje się, że ilość ta najczęściej nie przekracza 10 spotkań, a często jest jeszcze mniejsza. Przy czym okres pomiędzy pierwszym, a ostatnim spotkaniem może wynosić wiele miesięcy.

 

 

Esencja TSR:

    Jeśli coś działa, rób tego więcej.

    Jeśli coś nie działa, rób coś innego.

    Jeśli coś się nie zepsuło, nie naprawiaj.

    Nie komplikuj. Życie jest naprawdę proste.

 

Prostota tej filozofii jest zaskakująca, co nie jest jednoznaczne z łatwym stosowaniem jej, jak i całego modelu,

w pracy terapeutycznej.

 

Jak postrzegany jest klient w Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach?

Klient jest osobą, która wyznacza cele oraz ocenia postępy w terapii, a także decyduje, w jakim momencie należy terapię skończyć. Klient jest ekspertem od swojego życia. Terapeuta przestaje być tu "ekspertem" w znaczeniu "wiem co jest pacjentowi i co on powinien zrobić (jakie osiągnąć cele terapeutyczne), żeby rozwiązać problem". Terapeuta jest "ekspertem" od sposobu prowadzenia spotkania tak, aby współtworzyć z klientem precyzyjną wizję celu i najbardziej optymalną drogę do jego osiągnięcia, oraz szukania sposobów na jej przebycie.

bottom of page